Dezynfekcja w szkole

« Przejdź do listy artykułów

Dezynfekcja w szkole

Pandemia COVID-19 przewróciła nasze codzienne życie do góry nogami. Wiele się zmieniło, szczególnie w kwestiach dezynfekcji oraz higieny. Lampy wirusobójcze UV-C są teraz podstawą dezynfekcji w szkole. Ten artykuł ma na celu rozwianie wątpliwości oraz pomoc w doborze sprzętu do dezynfekcji. 

Postawmy najpierw kilka pytań, z którymi często borykają się osoby zainteresowane skuteczną dezynfekcją lampami UV:

  1. Co będę dezynfekować w szkole?
  2. Jak przebiega dezynfekcja?
  3. Czy proces dezynfekcji jest bezpieczny dla mnie i dla innych?
  4. Czym się kierować przy wyborze?

 

Co będę dezynfekować w szkole?

Dezynfekcja lampami UV w szkołach, przedszkolach czy żłobkach może być stosowana praktycznie bez ograniczeń. Wykorzystując bakteriobójcze i wirusobójcze lampy UV-C można skutecznie zdezynfekować powierzchnie oraz powietrze.

W przypadku powierzchni, mogą to być podłogi, ściany, wykładziny, dywany (dezynfekcja dywanów jest szczególnie ważna w przedszkolach), meble szkolne, zabawki oraz wyposażenie. Największą zaletą dezynfekcji bezpośrednim działaniem UV jest fakt, że wszystkie mikroorganizmy giną bezpowrotnie. Dowodów na to dostarczają badania oraz podstawowa chemia i fizyka oraz badania skuteczności, które przeprowadzono w Instytucie Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego w Łodzi.

Dezynfekcja powietrza jest o wiele prostsza i zdecydowanie mniej wymagająca, jeśli wybierzemy przepływowe lampy bakteriobójcze i wirusobójcze. Ich zastosowanie chroni ludzi przed zakażeniami wtórnymi z powietrza. To stosunkowo tania i wyjątkowo skuteczna metoda. Z pewnością wyróżnia ją bezpieczeństwo oraz łatwość wdrożenia w placówce oświatowej.

Przykłady bezpiecznej dezynfekcji w szkole, przedszkolu i żłobku - jak przebiega dezynfekcja?

Największą zaletą przepływowych lamp UV-C jest fakt, że są one bezpieczne dla ludzi, zwierząt i roślin. Promieniowanie UV-C jest szczelnie zamknięte wewnątrz lampy. Powietrze przepływa przez wnętrze urządzenia w wyniku wymuszonego ruchu, powodowanego pracą wentylatora. Lampę NBVE wystarczy włączyć. Przepływowe lampy UV-C powinny co do zasady pracować jak najdłużej, wtedy dają najlepsze efekty.

Dezynfekcja powierzchni w szkole, przedszkolu i żłobku

Bezkompromisowa skuteczność UV-C jest głównym argumentem przemawiającym za wyposażeniem placówki w lampy bakteriobójcze NBVE. Ważne aby naświetlania powierzchni dokonywać podczas nieobecności ludzi. 

Bezpieczeństwo

Podstawową zasadą bezpiecznego używania lamp UV-C jest podział na te urządzenia, które mogą pracować w obecności ludzi oraz te, które włączamy tylko kiedy ludzi nie ma w pomieszczeniu. Pamiętając o tej zasadzie, dezynfekcja UV-C będzie dla nas bezpieczna i prosta. Zatem każdy promiennik (źródło światła) zewnętrzny (widoczny gołym okiem) nie będzie włączany w trakcie lekcji, czy sprzątania. Naświetlanie powierzchni odbywa się dopiero po wyjściu ludzi z pomieszczenia (np. w nocy i trwa do rana). Natomiast przepływowa funkcja dezynfekcji powietrza może pracować 24 godziny na dobę. W trakcie tej dezynfekcji może pracować klimatyzacja, można także wietrzyć pomieszczenia.

Jako producent sprzętu medycznego, ULTRA-VIOL spełnia wymagania surowych norm. Projektowanie, produkcja oraz dystrybucja sprzętu z logo UV jest pod ścisłą kontrolą. Dzięki temu odbiorca ma pewność, że otrzymuje lampę bakteriobójczą i wirusobójczą najwyższej jakości co również przekłada się na 100% bezpieczeństwa.

Czym kierować się przy wyborze lampy bakteriobójczej od ULTRA-VIOL?

Najważniejszą kwestią jest wybranie celu dezynfekcji. Czy dezynfekujemy powietrze, powierzchnię a może jedno i drugie. Następnie powinno się określić wymiary pomieszczeń i porównać je z tabelą danych technicznych. Na tej podstawie wybierzemy model lampy UV-C odpowiadającej naszym potrzebom. Jeśli w trakcie wybierania sprzętu do dezynfekcji pojawią się dodatkowe pytania, warto skontaktować się z działem obsługi klienta (tel: 601 947 667; 605 362 042 lub 0 42 717 77 45). ULTRA-VIOL to prawie 30 lat doświadczenia w branży lamp UV. Eksperci i doradcy chętnie pomogą Państwu w doborze lampy UV do dezynfekcji.

Obszary działania

Stacje cyfrowe
Przetestuj Fotovitę