Dystans, dezynfekcja UV-C, maseczka

« Przejdź do listy artykułów

Pandemia COVID-19 nie zwalnia i zbiera okrutne żniwo. Wszystkie instytucje sanitarne apelują o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Troszczmy się o siebie i innych zwłaszcza w miejscach pracy i obiektach użyteczności publicznej. Stosując się do poniższych zaleceń razem możemy zadbać o nasze bezpieczeństwo.

Dystans

Ograniczenie kontaktu z ludźmi jest najlepszą obroną przed koronawirusem. Oczywiście nie jest to zawsze wykonalne, dlatego warto pamiętać o zachowaniu dystansu społecznego. Obecnie wynosi on 1-2 m, chociaż według naukowców powinien wynosić on nawet aż 7-8 m. Najbardziej narażeni jesteśmy na zakażenie się z powietrza. Wiemy, że zasłanianie dróg oddechowych jest skutecznym sposobem na ograniczenie rozprzestrzeniania się aerozolu z dróg oddechowych, jednak nie daje to 100% skuteczności. Część kropelek śliny zawsze trafi do powietrza, które jest bardzo dobrym nośnikiem dla mikroorganizmów. Stąd wynika duże ryzyko zakażenia się z powietrza.


Dezynfekcja

Żele antybakteryjne do rąk, płyny do dezynfekcji powierzchni oraz bezpieczne dla człowieka przepływowe lampy wirusobójcze i bakteriobójcze UV-C weszły do grupy przedmiotów potrzebnych w codziennej walce z pandemią COVID-19. Dyspensery z płynem do rąk stały się standardem w miejscach użyteczności publicznej. Regularne spryskiwanie klamek, blatów, poręczy oraz innych elementów często dotykanych dłońmi są już naturalnymi odruchami osób dbających o czystość. Dobrym wzorem do naśladowania są procedury stosowane w szpitalach, takie jak przecieranie klamek silnymi środkami antybakteryjnymi oraz stosowanie urządzeń takich jak przepływowe lampy bakteriobójcze serii NBVE. Dekontaminacja powietrza to proces złożony i trudny do osiągnięcia metodami innymi niż stosowanie przepływowej lampy UV-C. Ich bezpieczne dla człowieka działanie najlepiej obrazuje poniższa grafika.


Dezynfekcja powietrza promieniowaniem UV-C odbywa się wewnątrz urządzenia.

To bezpieczne i skuteczne rozwiązanie dla człowieka, które z powodzeniem można stosować w gabinetach lekarskich, kosmetycznych, biurach, przedszkolach i domach.

Poczucie bezpieczeństwa, które zapewniają te urządzenia oraz starania i wysiłki ludzi stosujących się do zaleceń sanitarnych, jest bezcenne. Jako firma związana z medycyną od ponad 25 lat wiemy jak ważna jest czystość i dezynfekcja powietrza. Wszystkim zainteresowanym stosowaniem bezpiecznych przepływowych lamp UV-C w swoim miejscu pracy chętnie doradzamy i pomagamy dobrać konkretny model urządzenia do potrzeb.

Opinia lekarzy z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie dotycząca lamp NBVE 

 

O skuteczności oraz szerokim zastosowaniu w medycynie świadczy opinia specjalistów Wojskowego Instytutu Medycznego. Przepływowe lampy bakteriobójcze i wirusobójcze od lat stanowią wyposażenie WIM. Kiedy wybuchła pandemia COVID-19 specjalna misja polskich lekarzy wysłana do Włoch w celu udzielenia wsparcia włoskim medykom wyposażona została właśnie lampy NBVE aby móc bezpiecznie pracować.

Maseczka

Zasłanianie ust i nosa jest jednym ze sposobów na ograniczenie transmisji wirusów. Ograniczenie nie oznacza pełnej skuteczności, jednak warto stosować się do tej prostej metody, którą od lat wykorzystują lekarze i personel medyczny w szpitalach. Dobrą praktyką jest regularne zmienianie maseczek jednorazowych oraz stosowanie wyrobów certyfikowanych z jak najmniejszą przepuszczalnością powietrza.

Portal medonet.pl sporządził ranking najskuteczniejszych maseczek, z którym warto się zapoznać:

  1. N95. Efektywność filtrowania dużych kropel – 99,9%, aerozolu – 95%
  2. Maseczka chirurgiczna. Efektywność filtrowania dużych kropel – 98,5%, aerozolu – 89,5%
  3. Maseczka hybrydowa. Efektywność filtrowania dużych kropel – 96%, aerozolu – 94%
  4. Dwuwarstwowa maseczka bawełniana. Efektywność filtrowania dużych kropel – 99,5%, aerozolu – 82%
  5. Maseczka wykonana ze ściereczki do wycierania naczyń. Efektywność filtrowania dużych kropel – 98%, aerozolu – 72,5%
  6. Maseczka ze 100-procentowej dzianiny bawełnianej. Efektywność filtrowania dużych kropel – 97%, aerozolu – 51%
  7. Maseczka z naturalnego jedwabiu. Efektywność filtrowania dużych kropel – 56%, aerozolu – 54%
  8. Chusta, szal lub bandana. Efektywność filtrowania dużych kropel – 44%, aerozolu – 49% Taka ochrona to ostateczność.
  9. Maseczka z zaworem lub odpowietrznikiem. Efektywność filtrowania dużych kropel – 90%, aerozolu – 90% Te maseczki nie chronią osób z naszego otoczenia.

 

Źródło:

https://www.medonet.pl/koronawirus/to-musisz-wiedziec,epidemia-koronawirusa--dystans-spoleczny-powinien-byc-jeszcze-wiekszy--badaczka-przekonuje--ze-dwa-metry-to-zbyt-malo,artykul,06939267.html

https://www.gov.pl/web/rpp/nie-daj-sie-koronawirusowi---zachowaj-dystans-spoleczny

https://www.medonet.pl/koronawirus,jakie-maseczki-najlepiej-nosic--zeby-chronic-sie-przed-infekcja-koronawirusem,artykul,06960478.html

https://toronto.ctvnews.ca/toronto-s-top-doctor-shares-what-you-need-to-know-about-masks-amid-pandemic-1.4947649

Obszary działania

Stacje cyfrowe
Przetestuj Fotovitę