Energooszczędne lampy bakteriobójcze a koszty energii elektrycznej

« Przejdź do listy artykułów

Nowy rok, stare problemy

W ostatnim czasie największe podwyżki cen, bo aż 32,9% dotyczyły paliwa, drugie miejsce w tym niechlubnym rankingu zajmują ceny energii elektrycznej 14,3% a trzecie żywności 8,6%. Średnioroczna inflacja w 2021 roku osiągnęła 5,1%. Przyczyn tego stanu rzeczy można szukać w wielu miejscach. Jednak celem niniejszego artykułu nie jest wskazywanie winnych tej drożyzny, raczej pokazanie jak sobie z nią radzić. Pandemia COVID-19 z pewnością napędziła niekorzystne dla nas procesy i przyczyniła się do wielu problemów, z którymi borykają się firmy i konsumenci na całym świecie. Podobnie jak prognozy gospodarcze tak i te dotyczące ochrony zdrowia czy samej pandemii są pesymistyczne. Jak zatem szukać pozytywów, o których wspominamy we wstępie do tego wpisu? Co ze szpitalami, które codziennie potrzebują różnorodnych materiałów oraz sprzętu do dezynfekcji, aby opiekować się pacjentami? 

Energooszczędna dezynfekcja powietrza

Wielokrotnie wspominaliśmy już na stronach tego bloga, że dezynfekcja powietrza w czasie pandemii koronawirusa (i nie tylko) to podstawa. Wśród wielu metod, które potrafią być drogie i skomplikowane, a obecnie z pewnością zdrożały, najtańszą i najrozsądniejszą jest stosowanie energooszczędnych przepływowych lamp bakteriobójczych. Właśnie w tym miejscu można wspomnieć o pozytywach. To przepływowe lampy UV-C są skutecznym i bezpiecznym sposobem dezynfekcji powietrza a do tego są relatywnie tanie w zakupie i eksploatacji. Podajemy przykład typowej przepływowej lampy bakteriobójczej do niewielkiego gabinetu lekarskiego - NBVE 60 PL od Ultraviol:

Ten model posiada dwa źródła światła o mocy 30 W każdy. Zatem koszty zużywanej energii elektrycznej (w zależności od taryfy użytkownika) można porównać do kosztów koszystania z żarówki o mocy 60W, czyli takiej którą często stosujemy w naszych domach czy mieszkaniach. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę fakt, że to urządzenie kosztuje 1200 zł netto, ma fabrycznie zamontowane promienniki UV-C i posiada komplet pięciu filtrów na wymianę, to naprawdę można odetchnąć z ulgą przy planowaniu zakupów na ten rok.

Warto obserwować sklep internetowy producenta: www.ultraviolsklep.pl, ponieważ często pojawiają się tam różne promocje a dostawa lamp przepływowych jest zawsze darmowa.

Jak oszczędzać energię?

Żeby nieco poprawić nastrój naszym czytelnikom, przedstawiamy kilka praktycznych porad, dzięki którym można zaoszczędzić trochę pieniędzy. Zatem zadbajmy o nasze portfele, robiąc przy tym dobry uczynek dla środowiska.

  • jeśli nie korzystasz z danego urządzenia, wyjmij wtyczkę z kontaktu,
  • pamiętaj o wyłączaniu światła,
  • potrawy gotuj pod przykryciem,
  • uzbieraj pełną pralkę/zmywarkę i dopiero ją uruchom,
  • kontroluj ustawioną temperaturę grzejników, nie przegrzewaj mieszkania, nawet dla zdrowia lepiej jest założyć ciepły sweter,
  • kupuj energooszczędne żarówki,
  • zwracaj uwagę na klasę energetyczną sprzętu RTV i AGD.

Obszary działania

Stacje cyfrowe
Przetestuj Fotovitę