KOMPUTEROWE STACJE MEDYCZNE – Na co zwracać uwagę przy zakupie?

« Przejdź do listy artykułów

Radiologia cyfrowa bezustannie się rozwija, a wraz z nią pojawiają się nowe urządzenia pozwalające usprawnić pracę na oddziałach szpitalnych oraz w poradniach lekarskich. Często instalacja sprzętu komputerowego w tych miejscach nie jest możliwa, więc coraz bardziej popularne stają się komputerowe stacje medyczne. Jest to połączenie tradycyjnego negatoskopu oraz stacji przeglądu cyfrowych i analogowych obrazów RTG. Profesjonalne komputerowe stacje medyczne są urządzeniami wielozadaniowymi, ponieważ znacznie ułatwiają diagnostykę pacjentów. Zalet sprzętu jest wiele. A czym powinniśmy kierować się przy zakupie stacji medycznej?

Monitor

komputerowe stacje medyczne Dico

Porównując ze sobą negatoskopy cyfrowe różnych producentów, należy zwrócić uwagę na parametry monitora. Najwyższą jakość obrazów zapewniają obecnie ekrany LCD. Najlepiej wybrać urządzenie o wysokich wskaźnikach rozdzielczości, jasności i kontrastu oraz rozmiaru ekranu (czym większy, tym wygodniej dla lekarza). Monitor powinien być chroniony szybą z antyrefleksem, zapewnia to redukcję odbitych promieni. Opcjonalnie klawiatura może zostać zamieniona na panel dotykowy. Urządzenie staje się wówczas bardziej komfortowe w użyciu. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie ekranu dotykowego oraz tradycyjnej klawiatury. 

System komputerowy

Wybierz urządzenie, które ma mocniejszy i bardziej wydajny procesor. Zwróć uwagę na ilość pamięci podręcznej RAM. Dla komfortu użytkowania stacji oraz jej płynnego działania, wysokie parametry techniczne są niezbędne. Miej na uwadze to, że urządzenie będzie działało wiele lat, więc musi być niezawodne. Potraktuj zakup urządzenia jako inwestycję długoterminową. 

Montaż

Obecnie spotykamy urządzenia przeznaczone do umieszczenia na blacie, powieszenia na ścianie, do zabudowy we wnęce ściennej lub w wersji mobilnej (jezdnej). Powieszenie stacji na ścianie lub jej zabudowa pozwala zaoszczędzić dodatkowe miejsce w pomieszczeniu. Wersja mobilna za to, co prawda zajmuje więcej miejsca, ale z łatwością można ją przemieszczać między salami. Świetnym rozwiązaniem jest urządzenie zintegrowane, które oferuje wszystkie rozwiązania równocześnie. Wówczas w zależności od sytuacji możemy zmienić sposób montażu urządzenia.

komputerowe stacje medyczne Dico - producent Ultra-Viol

Standardy

Zakupiona stacja powinna spełniać przede wszystkim wymagania dyrektywy Wyrobów Medycznych. Oprócz tego zwróćmy uwagę na to, czy urządzenie spełnia wymogi bezpieczeństwa wyrobów medycznych (PN-EN 60601-1) oraz kompatybilności elektromagnetycznej (PN-EN 60601-1-2). Urządzenie powinno spełniać również normy bezpieczeństwa potwierdzone deklaracją CE oraz standardy DICOM. Jest to niezbędne, aby sprzęt mógł być wykorzystywany do celów medycznych.

Pobieranie obrazów i danych

Wybrana stacja oprócz standardowych odczytów źródeł pamięci, powinna umożliwiać pobieranie obrazów i danych z lokalnego serwera szpitalnego. Współpraca z  bezprzewodową lokalną siecią komputerową znacznie usprawnia pracę lekarzy, ponieważ jeden obraz może być odtwarzany na różnych stanowiskach jednocześnie. Obrazy z łatwością mogą być archiwizowane a ich wygląd poprawiony w celu skuteczniejszej diagnostyki.

Wymaganie higieniczne

Jest to cecha istotna dla urządzeń wykorzystywanych na salach operacyjnych lub gabinetach zabiegowych. Urządzenie powinno być łatwe w dezynfekcji dla utrzymywania wysokiego poziomu czystości mikrobiologicznej. Klawiatura powinna być płaska, aby dezynfekcja była prosta i skuteczna. Stacja powinna być zabezpieczona w powłokę antybakteryjną. Niektóre stacje medyczne mają wewnątrz wbudowane lampy bakteriobójcze, które dezynfekują dodatkowo powietrze.

stacja komputerowa Dico z klawiaturą

Przyjazny interfejs

Każdy kto korzysta z urządzeń medycznych, wie jak ważna jest jego sprawna obsługa. Przed zakupem upewnij się, że urządzenie jest intuicyjne i praca na nim nie będzie uciążliwa dla lekarzy. Nawet najlepsza jakościowo komputerowa stacja medyczna, bez przyjaznego interfejsu będzie niewygodna w codziennej pracy. Producenci doskonale zdają sobie z tego sprawę i wciąż udoskonalają interfejs oferowanych urządzeń, aby był jak najprostszy w obsłudze i ułatwiał oraz przyśpieszał działanie użytkownika. Przed zakupem koniecznie upewnij się, że korzystanie z urządzenia będzie komfortowe dla personelu.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą stacji medycznych Dico. Są one wyposażone w wysokiej klasy procesor dwurdzeniowy oraz specjalną kartę graficzną, które zapewniają bardzo dobrą wydajność urządzenia. Ponadto sprzęty z serii Dico posiadają klawiatury medyczne pokryte powłoką antybakteryjną. Komfort i bezpieczeństwo korzystania ze stacji medycznych Dico zwiększają również wysokojakościowe wbudowane negatoskopy żaluzjowe. Producent Ultra-Viol zachęca do kontaktu!

Obszary działania

Stacje cyfrowe
Przetestuj Fotovitę