Lampa bakteriobójcza - jak stosować?

« Przejdź do listy artykułów

Lampa bakteriobójcza - jak stosować w gabinecie, domu i przedszkolu?

Zacznijmy od najprostszego podziału lamp bakteriobójczych do dezynfekcji. Bakteriobójcze lampy UV-C dzielimy na dwie podstawowe grupy:

  • lampy bakteriobójcze bezpośredniego działania,
  • lampy bakteriobójcze przepływowe.

Ten podział wiąże się z ich zastosowaniem i różnicą w działaniu, która przekłada się również na zasady bezpiecznego użytkowania.

Lampa UV-C bezpośredniego działania może pracować tylko podczas nieobecności ludzi

Lampy bakteriobójcze bezpośredniego działania - naświetlają powierzchnię (i do pewnego stopnia również powietrze). Dezynfekcja ma miejsce tam, gdzie promienie UV-C oświetlają powierzchnię. To urządzenia idealne do szybkiego odkażenia powierzchni po wizycie pacjenta. Ważną zasadą bezpiecznego korzystania z lamp UV-C bezpośredniego działania jest bezwzględny zakaz przebywania w pomieszczeniu, w którym odbywa się naświetlanie.

Przepływowa lampa bakteriobójcza jednofunkcyjna to wierny towarzysz medyków

Lampy bakteriobójcze przepływowe (jednofunkcyjne i dwufunkcyjne) - dezynfekują powietrze w sposób ciągły. Powietrze jest zaciągane do wnętrza urządzenia za pomocą wentylatora, gdzie naświetlane jest promieniowaniem UV-C. Wymuszony obieg powietrza wywołany przez lampę UV-C w pomieszczeniu zapewnia skuteczną dezynfekcję całej kubatury. Przepływowe lampy bakteriobójcze dają bardzo wysoki eACH, czyli ekwiwalent wymiany powietrza na godzinę. To określenie oznacza ilość wymian świeżego, niezanieczyszczonego powietrza, która byłaby potrzebna do osiągnięcia takiego samego wyniku dezaktywacji mikroorganizmów jak zastosowanie UV-C. Dzięki pracy przepływowych lamp bakteriobójczych można zdecydowanie poprawić wartość wskaźnika IAQ (indoor air quality), który ma wpływ na zdrowie, komfort i dobre samopoczucie ludzi korzystających z pomieszczeń.

Wiedząc jaki jest podstawowy podział lamp bakteriobójczych UV-C (w oparciu o ich działanie), łatwo będzie zapamiętać, których lamp można używać w obecności ludzi. Warto dodać, że bezpośrednie działanie UV-C może funkcjonować w różnych zastosowaniach w obecności ludzi, jednak są to specjalistyczne konstrukcje przemysłowe, których działanie jest ukryte pod specjalną osłoną zapewniającą bezpieczeństwo ludziom.

Lampa bakteriobójcza w gabinecie lekarskim

Lampa bakteriobójcza jest podstawowym elementem wyposażenia gabinetu lekarskiego. Dzięki stosowaniu lamp UV w gabinetach, poczekalniach i rejestracji, zwiększa się bezpieczeństwo lekarzy, personelu i pacjentów. Sterylizacja promieniami UV zapewnia świetne uzupełnienie dla procesów mycia i dezynfekcji środkami chemicznymi. Lekarze najczęściej wybierają lampy bakteriobójcze przepływowe, zarówno jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Dezynfekcja powietrza jest podstawową formą ochrony przed zakażeniami wtórnymi z powietrza.

NBVE 60 P w gabinecie stomatologicznym

Przepływowa lampa UV-C serii NBVE w gabinecie stomatologicznym zapewnia bezpieczeństwo lekarzowi, który mimo masek i osłon twarzy, jest wyeksponowany na aerozol z dróg oddechowych pacjenta. Lampy bakteriobójcze i wirusobójcze UV-C na statywie świetnie sprawdzają się w tym przypadku, ponieważ można takie urządzenie ustawić tuż obok unitu dentystycznego. Dezynfekcja powietrza jest w pełni bezpieczna dla ludzi oraz wyposażenia gabinetu, ponieważ promienie UV nie wydostają się poza obudowę lampy. 

Dwufunkcyjna lampa bakteriobójcza NBVE z zewnętrznym promiennikiem lub dwoma źródłami światła UV cieszy się powodzeniem wśród użytkowników niedużych gabinetów. To świetne uzupełnienie procesów zapewnienia najwyższych standardów higieny w placówce świadczącej usługi medyczne. Należy również wspomnieć o poczekalniach, w których pacjenci siedzą dość blisko siebie. Poczekalnia to również miejsce, w którym powinno się dezynfekować powietrze zwłaszcza podczas obecności ludzi. Zatem do poczekalni najlepiej pasuje jednofunkcyjna przepływowa lampa bakteriobójcza UV-C.

Lampa bakteriobójcza w domu, biurze oraz miejscach użyteczności publicznej

Najlepszym rozwiązaniem dla przestrzeni publicznej oraz warunków domu jednorodzinnego czy mieszkania, jest jednofunkcyjna przepływowa lampa bakteriobójcza i wirusobójcza. Promieniowanie UV-C jest szczelnie zamknięte w komorze przepływowej, co gwarantuje 100% bezpiecznej dezynfekcji powietrza. Bezpośredniego działania UV raczej unika się w miejscach, gdzie może zostać włączone przez osoby, które nie przeszły szkolenia lub nie znają w ogóle takiego sprzętu. 

Dezynfekcja powietrza bakteriobójczą lampą UV-C w poczekalni

Przykładem skutecznej i wygodnej w użytkowaniu lampy bakteriobójczej do zastosowania w przestrzeni publicznej lub w domu jest polska lampa UV-C ASEPTOR Basic. Jego wyjątkową skuteczność i wydajność dezynfekcji oraz ciche działanie doceniło już wiele instytucji takich jak np. sądy. Rozprawy sądowe są nagrywane, więc dezynfekcja powietrza odbywająca się w ich trakcie musi być wyjątkowo cicha. Tylko Aseptor Basic zapewnia tak cichą pracę urządzenia przy jednoczesnym zachowaniu wysokich parametrów dezynfekcji powietrza z wirusów i bakterii.

Dezynfekcja powietrza UV-C na sali sądowej - ASEPTOR Basic

Lampa bakteriobójcza w przedszkolu

Placówki oświatowe takie jak szkoły czy przedszkola mają obowiązek zapewnić swoim podopiecznym bezpieczne warunki. W ramach tego bezpieczeństwa należy także wspomnieć o mikrobiologicznej czystości powietrza. Zastosowanie lamp bakteriobójczych w salach dydaktycznych, świetlicach i na stołówkach znacznie poprawia bezpieczeństwo nie tylko dzieci, ale również ich opiekunów.

NBVE 110/55 PL RC na stołówce - dezynfekcja UV-C

W przedszkolach i szkołach świetnie sprawdzają się dwufunkcyjne lampy bakteriobójcze. Funkcja przepływowa bezpiecznie dezynfekuje powietrze w obecności dzieci. Ważne aby uruchamiać je po skończonych zajęciach. Wtedy można bezpiecznie włączyć zewnętrzne źródła światła UV-C i zdezynfekować powierzchnie ławek, krzesełek, wykładzin oraz kosze z zabawkami czy materiały dydaktyczne. Oczywiście funkcja pierwsza, czyli przepływowa może pracować cały dzień (nawet powinna).

Masz pytania? Skontaktuj się z naszym zespołem doradców:

Możesz do nas zadzwonić:

  • 42 717 77 45
  • 609 010 717

lub napisać:

  • e-mail: biuro@ultraviol.pl

Obszary działania

Stacje cyfrowe
Przetestuj Fotovitę