Lampa UV z licznikiem

« Przejdź do listy artykułów

Licznik czasu pracy w lampie bakteriobójczej UV-C od ULTRAVIOL

Licznik czasu pracy w lampie bakteriobójczej, jak sama nazwa wskazuje, liczy godziny przepracowane przez urządzenie. Ta funkcja służy sprawowaniu lepszej kontroli nad zużyciem promienników UV-C zamontowanych w lampie. Wiedząc ile czasu świeciły promienniki, możemy odpowiednio wcześniej zaplanować ich wymianę (oraz zamówienie w sklepie internetowym ultraviol).

 

W kontekście liczników lampy bakteriobójcze ULTRAVIOL występują w dwóch wersjach:

  • lampa bakteriobójcza z licznikiem czasu pracy,
  • lampa bakteriobójcza bez licznika czasu pracy.

Przykładem może być mobilny ASEPTOR Basic INOX przedstawiony na zdjęciu. 

W przypadku ASEPTORa mówimy o zaawansowanym liczniku czasu pracy promienników, który cechuje się przydatnymi funkcjonalnościami:

  • wyświetlanie czasu pracy z dokładnością do 1 h,
  • jasność automatyczna – przyciemnianie i rozjaśnianie wyświetlacza w zależności od poziomu natężenia światła w pomieszczeniu,
  • alarm po upływie 9000 h oznaczający konieczność wymiany promienników (sygnalizacja dźwiękowa + sygnalizacja miganiem wyświetlacza),
  • cichy alarm (sygnalizacja miganiem wyświetlacza) na 200 h przed koniecznością wymiany promienników,
  • czujnik awarii promienników (sygnalizacja dźwiękowa + komunikat bulb / Err na wyświetlaczu).

Wersja bez licznika, o niej można napisać właściwie tyle, że jest nieco tańsza. Jednak z doświadczenia wiemy i doradzamy wszystkim zainteresowanym wybór wersji z licznikiem czasu pracy (modele mają oznaczenie MC oraz WC). Jeśli lampa bakteriobójcza, którą posiadasz nie ma licznika czasu pracy, nic straconego. Czas pracy lampy można oszacować. Jeśli przepływowa lampa bakteriobójcza pracuje 8 godzin dziennie, to promienniki trzeba będzie wymienić po około 3 latach.

Najczęstsze pytania dotyczące liczników czasu pracy w lampach bakteriobójczych:

Czy licznik czasu pracy pozwala na programowanie czasu działania lampy?

ODP: Nie. Licznik czasu pracy tylko zlicza przepracowane godziny. Programowanie czasu działania lampy przepływowej jest zaprzeczeniem jej przeznaczenia, gdyż takie urządzenie powinno pracować w trybie ciągłym.

Co się stanie jeśli nie wymienię promienników UV po odpowiednim czasie zasygnalizowanym przez licznik?

ODP: Promienniki UV zaczną tracić swoje właściwości (ale nie zgasną) i będą słabiej dezynfekować powietrze. Zaleca się aby jak najszybciej je wymienić.

Czy muszę mieć licznik czasu pracy w lampie?

ODP: Nie ma takiego obowiązku, jednak rekomenduje się wybór lampy bakteriobójczej z licznikiem czasu pracy promienników UV.

Gdzie można kupić promienniki do lamp bakteriobójczych na wymianę?

ODP: Promienniki do lamp bakteriobójczych oraz filtry, które należy regularnie wymieniać, można kupić w ultraviolsklep.pl

Obszary działania

Stacje cyfrowe
Przetestuj Fotovitę