European Funds European Union

Jak działają lampy bakteriobójcze?

« Przejdź do listy artykułów

Lampy UV, Lampy UV-C

W ostatnich tygodniach zrobiło się głośniej o promieniowaniu UV, a precyzyjniej mówiąc o UV-C z powodu jego biobójczych właściwości, które pomagają w walce z koronawirusem. Wcale nas to nie dziwi, ponieważ od 27 lat produkujemy lampy wirusobójcze (które są jednocześnie bakteriobójcze, pleśniobójcze, grzybobójcze, oraz – choć chyba nikt takiej nazwy nie używa – drobnoustrojobójcze) wykorzystujące promienie UV-C o długości fali 253,7 nm. Ich skuteczność w redukcji drobnoustrojów jest znana na całym świecie od lat i potwierdzona wieloma badaniami. Jako doświadczony polski producent sprzętu medycznego i lamp wirusobójczych (lamp bakteriobójczych), chcielibyśmy przybliżyć odbiorcom najróżniejsze określenia na nasze lampy ultrafioletowe, z którymi zetknęliśmy się na przestrzeni lat.

Lampy bakteriobójczy czy lampy wirusobójcze?

Zacznijmy od początku. Skąd wzięło się słowo „bakteriobójcze” w kontekście lamp do dezynfekcji?

Wywodzi się ono z języka angielskiego, w którym mówi się germicidal, od germs (bakterie, zarazki, drobnoustroje). Od lat funkcjonuje także ogólny termin Ultraviolet Germicidal Irradiation (UVGI) i jest powszechnie używany np. w USA. Co zaskakujące, słowo „wirusobójcze” mimo swojej obecności w języku angielskim, virucidal, nie utrwaliło się tak mocno jak „bakteriobójcze” wśród odbiorców lamp UV-C na całym świecie. 

Nomenklaturę lamp bakteriobójczych i wirusobójczych wykorzystujących promieniowanie UV-C rozpowszechniła w Polsce firma Ultra-Viol wprowadzając na rynek lampy bakteriobójcze bezpośredniego działania NBV i lampy bakteriobójcze przepływowe NBVE. Obecnie wielu użytkowników stosuje takie określenia jak: lampy bakteriologiczne, lampy bakteryjne, lampy antybakteryjne czy po prostu lampy UV-C. Można pokusić się o spostrzeżenie, iż używanie pewnych określeń na lampy bakteriobójcze produkcji Ultra-Viol jest związane z branżą, z której dany użytkownik czy odbiorca się wywodzi.

Dla przykładu pracownicy laboratoriów SANEPID czy personel szpitalny używają określenia lampy bakteriobójcze lub w skrócie lampy UV,  natomiast handlowcy w hurtowniach elektrycznych posługują się pojęciem oprawa bakteriobójcza, oprawa ultrafioletowa, oprawa UV czy oprawa UV-C.

Nasze lampy wirusobójcze (bakteriobójcze)

Lampa bakteriobójcza NBV-2x30 N

Lampa bakteriobójcza przepływowa NBVE-60/30 N

Lampa bakteriobójcza przepływowa NBVE-60/30 S

Obecnie wiedza i świadomość działania promieni UV-C na mikroorganizmy, w tym koronawirusa, są coraz większe. Równocześnie należy pamiętać o skrajnie niebezpiecznym wpływie bezpośredniego kontaktu UV-C ze skórą i oczami. W dobie internetu i dużej mobilności łatwo natknąć się na produkty niewiadomego pochodzenia, które mogą zaszkodzić zdrowiu. Dlatego lepiej nie ryzykować i zaufać doświadczeniu polskiego producenta. 

Ultra-Viol od 27 lat produkuje sprzęt medyczny i może się poszczycić się certyfikowanym systemem zarządzania jakością zgodnym z normą ISO 13485. Naszej wiedzy i jakości zaufały tysiące podmiotów ochrony zdrowia, w tym Wojskowy Instytut Medyczny wykorzystujący lampy bakteriobójcze NBVE podczas misji we Włoszech w ramach walki z COVID-19.

Masz pytania odnośnie naszych lamp wirusobójczych (lamp bakteriobójczych, lamp UV)?

Skontaktuj się z nami telefonicznie lub napisz maila. Od ponad 25 lat dostarczamy sprzęt medyczny dla szpitali, przemysłu oraz małych gabinetów, domów i biur. Produkujemy lampy UV do różnych zastosowań. Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania. Obsługujemy sprzedaż hurtową i detaliczną. Zapraszamy do współpracy z doświadczonym polskim producentem. Nasze lampy dezynfekują od ponad 25 lat. Czekamy na Twój telefon!


Przejdź do zakładki KONTAKT.

Obszary działania

Stacje cyfrowe
Oferta UltraViol
Przetestuj Fotovitę
Salmed 2018
Salmed 2014
Ultraviol na targach medica
European Funds European Union