Jak działają lampy bakteriobójcze?

« Przejdź do listy artykułów

Lampy UV, Lampy UV-C

W ostatnich tygodniach zrobiło się głośniej o promieniowaniu UV, a precyzyjniej mówiąc o UV-C z powodu jego biobójczych właściwości, które pomagają w walce z koronawirusem. Wcale nas to nie dziwi, ponieważ od 27 lat produkujemy lampy wirusobójcze (które są jednocześnie bakteriobójcze, pleśniobójcze, grzybobójcze, oraz – choć chyba nikt takiej nazwy nie używa – drobnoustrojobójcze) wykorzystujące promienie UV-C o długości fali 253,7 nm. Ich skuteczność w redukcji drobnoustrojów jest znana na całym świecie od lat i potwierdzona wieloma badaniami. Jako doświadczony polski producent sprzętu medycznego i lamp wirusobójczych (lamp bakteriobójczych), chcielibyśmy przybliżyć odbiorcom najróżniejsze określenia na nasze lampy ultrafioletowe, z którymi zetknęliśmy się na przestrzeni lat.

Lampy bakteriobójczy czy lampy wirusobójcze?

Zacznijmy od początku. Skąd wzięło się słowo „bakteriobójcze” w kontekście lamp do dezynfekcji?

Wywodzi się ono z języka angielskiego, w którym mówi się germicidal, od germs (bakterie, zarazki, drobnoustroje). Od lat funkcjonuje także ogólny termin Ultraviolet Germicidal Irradiation (UVGI) i jest powszechnie używany np. w USA. Co zaskakujące, słowo „wirusobójcze” mimo swojej obecności w języku angielskim, virucidal, nie utrwaliło się tak mocno jak „bakteriobójcze” wśród odbiorców lamp UV-C na całym świecie. 

Nomenklaturę lamp bakteriobójczych i wirusobójczych wykorzystujących promieniowanie UV-C rozpowszechniła w Polsce firma Ultra-Viol wprowadzając na rynek lampy bakteriobójcze bezpośredniego działania NBV i lampy bakteriobójcze przepływowe NBVE. Obecnie wielu użytkowników stosuje takie określenia jak: lampy bakteriologiczne, lampy bakteryjne, lampy antybakteryjne czy po prostu lampy UV-C. Można pokusić się o spostrzeżenie, iż używanie pewnych określeń na lampy bakteriobójcze produkcji Ultra-Viol jest związane z branżą, z której dany użytkownik czy odbiorca się wywodzi.

Dla przykładu pracownicy laboratoriów SANEPID czy personel szpitalny używają określenia lampy bakteriobójcze lub w skrócie lampy UV,  natomiast handlowcy w hurtowniach elektrycznych posługują się pojęciem oprawa bakteriobójcza, oprawa ultrafioletowa, oprawa UV czy oprawa UV-C.

Nasze lampy wirusobójcze (bakteriobójcze)

Lampa bakteriobójcza NBV-2x30 N

Lampa bakteriobójcza przepływowa NBVE-60/30 N

Lampa bakteriobójcza przepływowa NBVE-60/30 S

Obecnie wiedza i świadomość działania promieni UV-C na mikroorganizmy, w tym koronawirusa, są coraz większe. Równocześnie należy pamiętać o skrajnie niebezpiecznym wpływie bezpośredniego kontaktu UV-C ze skórą i oczami. W dobie internetu i dużej mobilności łatwo natknąć się na produkty niewiadomego pochodzenia, które mogą zaszkodzić zdrowiu. Dlatego lepiej nie ryzykować i zaufać doświadczeniu polskiego producenta. 

Ultra-Viol od 27 lat produkuje sprzęt medyczny i może się poszczycić się certyfikowanym systemem zarządzania jakością zgodnym z normą ISO 13485. Naszej wiedzy i jakości zaufały tysiące podmiotów ochrony zdrowia, w tym Wojskowy Instytut Medyczny wykorzystujący lampy bakteriobójcze NBVE podczas misji we Włoszech w ramach walki z COVID-19.

Masz pytania odnośnie naszych lamp wirusobójczych (lamp bakteriobójczych, lamp UV)?

Skontaktuj się z nami telefonicznie lub napisz maila. Od ponad 25 lat dostarczamy sprzęt medyczny dla szpitali, przemysłu oraz małych gabinetów, domów i biur. Produkujemy lampy UV do różnych zastosowań. Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania. Obsługujemy sprzedaż hurtową i detaliczną. Zapraszamy do współpracy z doświadczonym polskim producentem. Nasze lampy dezynfekują od ponad 25 lat. Czekamy na Twój telefon!


Przejdź do zakładki KONTAKT.

Obszary działania

Stacje cyfrowe
Przetestuj Fotovitę