Lampy wirusobójcze dla alergików. Jak lampy bakteriobójcze UVC pomagają alergikom?

« Przejdź do listy artykułów

Lampy wirusobójcze UVC na alergię. Lampa bakteriobójcza to także usuwanie pleśni i grzybów.

Poza alergią sezonową, którą powodują pyłki kwitnących roślin, w medycynie występuje także poważna alergia na grzyby pleśniowe. Liczne badania dowodzą, że pleśnie i grzyby występujące na powierzchniach oraz w powietrzu są szkodliwe dla ludzi. Cyrkulujące powietrze jest wyjątkowo dobrym nośnikiem tych mikroorganizmów. Dzięki temu, że powietrze jest w ciągłym ruchu również pleśnie mogą dostawać się do budynków z zewnątrz i krążyć między pomieszczeniami. Nie są widoczne gołym okiem, ale objawy ich szkodliwości dla człowieka są zauważalne pod postacią alergii.

Alergia na grzyby i pleśnie to mocna reakcja układu odpornościowego człowieka na alergenne składniki tych mikroorganizmów, która prowadzi do wytworzenia przeciwciał IgE, będących przyczyną objawów alergii u osób uczulonych. Jak informuje portal alergiczne.info w alergenach kurzu domowego potrafi znajdować się nawet do 20% grzybów i pleśni.

Alergia na pleśnie i zarodki grzybów? Sprawdź lampy UV-C.

Skutki alergii na grzyby i pleśnie odbijają się głównie na układzie oddechowym. Można je także zaobserwować na skórze. Osobom uczulonym na pleśnie oraz grzyby mogą grozić następujące dolegliwości:

  • nieżyt i obrzęk błony śluzowej nosa, 
  • astma oskrzelowa, 
  • świąd, 
  • kichanie, 
  • duszności, 
  • świszczący oddech, 
  • kaszel, 
  • wycieki z nosa, 
  • atopowe zapalenie skóry, 
  • pokrzywka. 

Najsilniejsze objawy alergii na pleśnie przypadają na okres między latem a jesienią. Należy jednak pamiętać, że mogą występować cały rok. Podczas pandemii COVID-19 na niebezpieczeństwo szczególnie narażone są osoby, które mają problemy z układem oddechowym. Alergia bezpośrednio nie zwiększa zagrożenia zarażeniem się, jednak jej skutki mogą mieć pośredni wpływ na kondycję układu oddechowego.

Czyste powietrze dzięki lampom przepływowym UVC jednym ze sposobów na alergię.

Portal medicover.pl wskazuje m.in. na unikanie czynników, które mogą zaostrzać objawy alergii i astmy. Sposobem na stosowanie się do tego zalecenia może być dbanie o czyste powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy. Jako polski producent sprzętu medycznego i wieloletni dostawca wyposażenia dla szpitali, doskonale wiemy jak ważna jest mikrobiologiczna czystość powietrza. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z działaniem naszych przepływowych lamp UV-C, które skutecznie dezynfekują powietrze z pleśni i grzybów podczas obecności ludzi. Badania laboratoryjne potwierdzają, że lampy UV-C z serii NBVE trwale dezaktywują wszystkie mikroorganizmy, w tym grzyby pleśniowe przyczyniające się do rozwoju alergii.


Przepływowe lampy UV-C to rozwiązanie odpowiednie do pomieszczeń, w których ludzie przebywają przez dłuższy czas, takich jak sale szpitalne, sale przedszkolne, gabinety, poczekalnie, klasy w szkołach, pokoje w urzędach czy openspace w biurowcach. W tych miejscach szczególnie dba się o czystość, jednak chemia używana do sprzątania i dezynfekcji powierzchni nie jest w stanie sprostać pleśniom i grzybom, które unoszą się w powietrzu.

Aby dobrać przepływową lampę UV-C do swojego pomieszczenia, warto skonsultować się z doświadczonym producentem. Ultra-Viol, polski producent przepływowych lamp bakteriobójczych i wirusobójczych UV-C do dezynfekcji powietrza w obecności ludzi, od ponad 20 lat dostarcza te urządzenia do odbiorców na całym świecie. Naszej marce i jakości zaufały tysiące klientów instytucjonalnych oraz indywidualnych.

Obszary działania

Stacje cyfrowe
Przetestuj Fotovitę