Porównanie oczyszczacza powietrza i lampy UV-C

« Przejdź do listy artykułów

Dlaczego warto stosować urządzenia do dezynfekcji powietrza?

Powietrze, zarówno na zewnątrz jak i w naszych domach czy mieszkaniach, jest efektywnym nośnikiem mikroorganizmów. Drogą powietrzną rozprzestrzeniają się bakterie, wirusy, grzyby (pleśnie) oraz wiele innych szkodliwych mikrobów, również alergeny. Najpoważniejszym zagrożeniem dla ludzi są bakterie i wirusy, które wywołują choroby. Nie można też lekceważyć grzybów, które powodują alergie, zwłaszcza u dzieci. Chcąc czy nie, codziennie nasze drogi oddechowe są narażone na kontakt z wieloma mikrobami. Człowiek nie jest w stanie funkcjonować w maseczce przez cały dzień, potrzebuje oddychać w sposób swobodny, pełną piersią. Żeby móc cieszyć się czystym powietrzem, warto zastanowić się nad wyborem rozwiązania, które pomoże w pozbyciu się mikroorganizmów z powietrza. 

Oczyszczacze powietrza

Obecnie oczyszczacze powietrza są bardzo popularne. Praktycznie każdy market oferujący sprzęt AGD i RTV ma w swoim asortymencie przynajmniej kilka modeli oczyszczaczy powietrza. Półki oraz ekspozycje sklepowe aż uginają się od najróżniejszych wersji oczyszczaczy powietrza. Znając wymagania dzisiejszego konsumenta, który jest targetem producentów oczyszczaczy, można wyciągnąć wniosek, iż to właśnie atrakcyjny wygląd i sterowanie pilotem są najważniejszymi cechami tych urządzeń. Natomiast skuteczność, wydajność przepływu powietrza i specyfika filtrów oraz ich wymiana wydają się schodzić na drugi plan. Skąd zatem wzięła się popularność oczyszczaczy? Czy aby na pewno wiemy jak ich używać? Żeby odpowiedzieć na te pytania, warto najpierw poznać zasadę działania oczyszczacza powietrza.

Przykład oczyszczacza powietrza

Zasada działania: zanieczyszczone powietrze wciągnięte do oczyszczacza przepływa przez filtr lub zestaw filtrów, na których zatrzymują się mikroorganizmy oraz kurz. Oczyszczone powietrze jest wypuszczane na zewnątrz urządzenia. 

Podstawowym błędem, który popełnia większość użytkowników, jest włączenie oczyszczacza i pozostawienie go samemu sobie. Jeśli nie wymieniamy w nim filtrów z regularnością określoną przez producenta, oczyszczacz staje się siedliskiem mikroorganizmów. Wymiana filtrów jest podstawą do zapewnienia prawidłowego działania urządzenia. Wadą takiego rozwiązania jest koszt oryginalnych filtrów (zazwyczaj dość wysoki).

Niestety taka jest ludzka natura, że zapominamy o tych czynnościach eksploatacyjnych. W przypadku oczyszczaczy powietrza niestety jest to kluczowa kwestia. 

Przepływowe lampy bakteriobójcze UV-C

Przepływowe lampy bakteriobójcze UV-C, zwane także przepływowymi sterylizatorami UV-C, znane są głównie w ochronie zdrowia, laboratoriach oraz przemyśle spożywczym. Już te trzy obszary zastosowania sugerują, że muszą to być specjalistyczne urządzenia wysokiej jakości. Aby zapewnić tę jakość oraz skuteczność działania, należy skupić się na cechach typowo konstrukcyjnych. Kluczowe jest zapewnienie swobodnego przepływu powietrza przez komorę dezynfekcyjną oraz odpowiedniej mocy promienników UV-C. Podczas ekspozycji powietrza na promienie UV, jego dawka musi być tak dobrana, aby znajdujące się w powietrzu mikroby zostały całkowicie unicestwione.

Lampa bakteriobójcza przepływowa ASEPTOR

Zasada działania: zanieczyszczone powietrze wciągnięte do urządzenia przepływa przez prosty filtr przeciwkurzowy i trafia do komory dezynfekcyjnej, gdzie poddane jest naświetlaniu wysokoenergetycznym promieniowaniem UV (253,7 nm). Wiele badań naukowych potwierdziło, że promienie UV o tej długości fali powodują nieodwracalne zmiany w łańcuchu DNA mikroorganizmów i ostatecznie go przerywają. Dzięki temu wirusy, bakterie, pleśnie oraz inne mikroby są bezpowrotnie zabijane a powietrze wolne od mikroorganizmów wraca do pomieszczenia, w którym lampa bakteriobójcza pracuje.

Oczyszczacz powietrza i lampa bakteriobójcza - porównanie

Przepływowy sterylizator powietrza metodą UVC, to urządzenie jednocześnie podobne i różniące się od oczyszczaczy powietrza z wykorzystaniem filtrów, w tym filtrów HEPA. Podstawową różnicą między oczyszczaczem powietrza a lampą bakteriobójczą UV-C jest fakt, że oczyszczacz tylko zatrzymuje mikroby na filtrze, zaś lampa UV-C całkowicie je neutralizuje. Na rynku są urządzenia, których producenci reklamują się, że łączą sterylizację UVC z oczyszczaniem powietrza za pomocą wysokiej klasy filtrów powietrza, ale czy aby na pewno to prawda?

Cechą wspólną dla obu urządzeń jest wypuszczanie czystego powietrza do pomieszczenia. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że użytkownicy mają tendencję do zapominania o wymianie filtrów, niesie to za sobą duże ryzyko. W oczyszczaczu powietrza nie dochodzi do neutralizacji mikrobów, więc filtr, na którym się zatrzymują, może stać się źródłem wtórnego skażenia powietrza. Aby tego rodzaju urządzenie mogło bezpiecznie pracować w środowisku szczególnie narażonym na obecność bakterii i wirusów, filtr powinien być wymieniany praktycznie codziennie. To znowu utrudnia jego efektywne zastosowanie w ciągu dnia każdego człowieka.

Wnioski

Biorąc pod uwagę teorię przepływów powietrza oraz zasady skutecznej dezynfekcji, można wyciągnąć wniosek, iż to właśnie przepływowe sterylizatory UV-C są rozwiązaniem lepszym niż oczyszczacze. Biobójcze promieniowanie UV-C zastosowane w lampach bakteriobójczych ASEPTOR gwarantuje bezpieczeństwo użytkownikowi, gdyż neutralizuje wszystkie mikroorganizmy. Warto też zauważyć gdzie stosowane są te urządzenia. Szpitale, gabinety, punkty szczepień, sądy, urzędy, przedszkola, żłobki i szkoły to wymagające podmioty, które muszą stosować profesjonalny i sprawdzony sprzęt o potwierdzonej skuteczności. Natomiast oczyszczacze najczęściej kupowane są bez głębszej refleksji przez konsumentów nakłonionych reklamą lub niską ceną.

Punkty pobrań, testowania i szczepień

Przy dużym ruchu ludzi w takich miejscach najważniejsza jest wydajność dezynfekcji zapewniona przez lampy bakteriobójcze ASEPTOR.

Sądy i urzędy

W tak poważnych instytucjach docenia się cichość pracy lamp bakteriobójczych ASEPTOR.

Żłobki, przedszkola i szkoły

Tam gdzie przebywają dzieci i ich opiekunowie liczy się najwyższa skuteczność dezynfekcji powietrza lampami bakteriobójczymi ASEPTOR.

Jeśli masz pytania dotyczące dezynfekcji powietrza, ochrony przed wirusami i bakteriami czy zasady działania oczyszczaczy powietrza oraz przepływowych sterylizatorów powietrza metodą UV-C, możesz do nas napisać lub zadzwonić:

 

42 717 77 45

609 010 717

E-mail: biuro@ultraviol.pl

Obszary działania

Stacje cyfrowe
Przetestuj Fotovitę