FotoVita lampy antydepresyjne

« Przejdź do listy artykułów

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego ludzie są aktywni w trakcie dnia, a śpią w nocy? Wraz z malejąca ilością światła spada nasza naturalna aktywność, w związku z tym - im ciemniej się robi, tym bardziej „osiadły” tryb życia zaczynamy prowadzić. Wbrew pozorom nie jest to spowodowane międzypokoleniowym przyzwyczajeniem. Człowiek jest biologicznie „zaprogramowany” do funkcjonowania w zgodzie z rytmem dnia i nocy.
 

Badania nad całodobowym funkcjonowaniem człowieka wykazały, że nasz zegar biologiczny jest odliczany przez dwa podstawowe geny – PER i TIM, które kodują białka odpowiedzialne za naszą aktywność. Białka te są wytwarzane cyklicznie i działają na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Kiedy dociera do nas światło (zarówno naturalne - słoneczne, jak i sztuczne) zostają wydzielane białka, które pobudzają nas do aktywności, jednocześnie hamując nasenne działanie innych białek. Z kolei, kiedy światło przestaje do nas docierać, organizm zaczyna wydzielać białka odpowiedzialne za sen.
 

Jednak nadrzędnym wobec wszystkich procesów regulujących zegar biologiczny jest hormon wytwarzany w szyszynce. Melatonina zostaje uwalniana, kiedy zaczyna brakować światła i stopniowo powoduje senność. Obecnie można kupić ją bez recepty w razie problemów ze snem.

Jak światło i jego brak wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie?

problemy ze snem - lampy antydepresyjne

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że niektóre zaburzenia zdrowotne mogą być związane z niedomiarem lub nadmiarem światła.

Nadmiar światła może prowadzić na przykład do jednej z najpowszechniejszych chorób naszych czasów – bezsenności. Bombardowani sztucznym światłem z telewizorów, komputerów czy telefonów możemy mieć problemy z odpowiednim wydzielaniem melatoniny, co prowadzi do problemów ze snem.
 

Podobnie ma się sprawa z niedoborem światła. W okresie jesienno-zimowym nasza naturalna aktywność zostaje obniżona. Niestety dla wielu osób krótsze dni i mniejsza ilość światła mogą wiązać się z cyklicznymi zaburzeniami afektywnymi (np. depresją, dystymią czy chronicznym obniżeniem nastroju).
 

Osoby podróżujące samolotem mogą zostać dotknięte innym zaburzeniem – tzw. jetlag, czyli zmęczeniem spowodowanym różnicą czasu. Jesteśmy zaprogramowani do funkcjonowania w 24-godzinnym rytmie, a jego skrócenie może powodować wiele skutków ubocznych.

Jak sobie radzić?

By uniknąć zaburzeń związanych z niepoprawnym funkcjonowaniem okołodobowym musimy działać w zgodzie z naszym naturalnym rytmem. Warto ustalić sobie stałe godziny pobudki i zasypiania. Pamiętaj, by zapewnić sobie odpowiednią ilość światła w ciągu dnia. Od rana i popołudniu przebywamy w dobrze oświetlonych pomieszczeniach, wieczorem natomiast warto przygasić światło, a 1-2 godziny przed snem wyłączyć urządzenia elektroniczne je emitujące.

lampy depresyjne FotoVita - producent sprzętu medycznego Ultra-Viol
FotoVita - lampy antydepresyjne
wypróbuj FotoVitę w domu - UltraViol zaprasza

Możesz skorzystać także z innowacyjnych rozwiązań i przyspieszyć rozwiązanie swoich problemów – lampy antydepresyjna FotoVita zostały zaprojektowane specjalnie po to, by wspomagać naturalne funkcjonowanie całodobowe naszego organizmu. Terapia lampą pomaga na naświetlaniu oczu jasnym światłem, które w naturalny sposób obniża wydzielanie melatoniny oraz białek odpowiedzialnych za sen. Dzięki temu, nawet przy braku światła naturalnego nasz organizm może normalnie funkcjonować. W przypadku sezonowych zaburzeń afektu (np. depresji jesienno-zimowej) lampa może stanowić terapię wspierającą. Producent sprzętu medycznego Ultra-Viol zaprasza do darmowego wypróbowania lamp na chandrę i depresję – FotoVita. Wysoką jakość produktów z tej serii poświadczają certyfikaty medyczne. 

Obszary działania

Stacje cyfrowe
Przetestuj Fotovitę