Projektory lekarskie – co warto o nich wiedzieć?

« Przejdź do listy artykułów

Projektory lekarskie (inaczej lamy diagnostyczne) to podstawowy sprzęt medyczny służący do doświetlania obszarów ciała pacjenta, a przez to ułatwiający trafną diagnozę lub ocenę postępów leczenia. Urządzenia te są szeroko stosowane we wszystkich placówkach świadczących usługi o charakterze medycznym. Usprawniają codzienną pracę nie tylko w gabinetach lekarskich, na izbach przyjęć, salach operacyjnych, ale sprawdzają się również w salonach kosmetycznych czy klinikach weterynaryjnych.

projektory lekarskie - producent sprzętu medycznego UltraViol

Zróżnicowanie lamp diagnostycznych

W sprzedaży jest obecnie wiele modeli projektorów lekarskich. Różnią się one przede wszystkim parametrami technicznymi, natężeniem światła i jakością wykonania.


Podczas zakupu należy wybrać między lampą diodową a halogenową, zwracając uwagę na jakość i żywotność źródła światła, aby nie trzeba było go zbyt często wymieniać. Projektor powinien być wyposażona w ramię typu „gęsia szyja”, które musi być stabilne i jednocześnie elastyczne, pozwalające dotrzeć do najtrudniejszych obszarów ciała pacjenta.

 

Niektóre lampy posiadają szerszą funkcjonalność – są wyposażone w statyw z regulacją, filtr ciepły zapobiegający przegrzaniu urządzenia lub mocowanie pozwalające umieścić je na stoliku lub zawiesić na ścianie. W szpitalach powszechnie używane są modele ze statywem przejezdnym, umożliwiające łatwe przemieszczanie urządzenia między salami.

Jaki projektor lekarski wybrać?

Wybór projektora lekarskiego powinno się zacząć od określenia potrzeb miejsca, w którym będzie używany. Pozwoli to na ustalenie, która wersja statywu będzie najbardziej przydatna w codziennej pracy. Należy zwrócić szczególną uwagę na żywotność żarówek i średnice pola świecenia. Najlepsze projektory posiadają światło nowej technologii.
 

Porównując natężenie światła lamp, trzeba pamiętać, że od mocy strumienia światła znacznie ważniejsza jest równomierność oświetlenia plamy świetlej i właściwa barwa światła. Ważnym parametrem w ocenie jakości sprzętu jest więc informacja o temperaturze barwowej. Oznacza ona temperaturę ciała doskonale czarnego i dostarcza obiektywnej informacji o uzyskiwanej barwie światła. Wskaźnik 2000 K to barwa właściwa dla świeczki, 3200 K to barwa odpowiednia dla lamp studyjnych, 4000 K to barwa biała, 500 K wskazuje na barwę chłodno-białą. Zimna barwa dzienna to 6500 K.

 

Komfort użytkowania sprzętu znacznie ułatwi także możliwość regulacji natężenia światła i ergonomiczna konstrukcja lampy. Kupowany sprzęt medyczny powinien też być zgodny z normami międzynarodowymi (posiadać oznakowanie CE).

 

 

Szukasz projektorów lekarskich? Zapoznaj się z ofertą sklepu internetowego Ultra-Viol, polskiego producenta sprzętu medycznego. W ofercie znajdziesz różne modele lamp diagnostycznych.

Obszary działania

Stacje cyfrowe
Przetestuj Fotovitę