Wszystko o witaminie D - Słońce? Na zdrowie!

« Przejdź do listy artykułów

niedobór światła - lampy Fotovita - Ultraviol

Jej naturalnym źródłem są promienie słoneczne – to dzięki nim witamina D wytwarza się w naszej skórze. Częściej możemy jednak usłyszeć o negatywnym wpływie słońca na nasz organizm (na przykład o niebezpiecznym promieniowaniu UV). Jednocześnie wiele osób boryka się ze złym stanem zdrowia i nie zdaje sobie sprawy z tego, że przyczyna często tkwi właśnie w jej niedoborach. Czy kiedykolwiek zrobiłeś sobie badanie krwi i sprawdziłeś poziom witaminy D? Mało prawdopodobne. Tymczasem lekceważona i niedoceniana witamina D to źródło naszej witalności.


Witamina D występuje również w pożywieniu, takim jak tłuste ryby, nabiał i jajka. Niestety, nawet stosując zbilansowaną dietę nie jest łatwo samą żywnością dostarczyć organizmowi odpowiedniego poziomu witaminy D. Dla naszego zdrowia konieczna jest właściwa dawka promieni słonecznych. Wystarczy regularna ekspozycja naszego ciała na słońce – to zaledwie codzienny 20-minutowy spacer! Mimo to szacuje się, że ponad połowa polskiego społeczeństwa cierpi z powodu niedoboru tej witaminy.

Jak rozpoznać niedobór?

Niedobór witaminy D jest niebezpieczny już w życiu płodowym, ponieważ powoduje uszkodzenia funkcji mózgowych rozwijającego się dziecka - następstwem są choroby takie jak autyzm lub schizofrenia. Niedobór w okresie niemowlęcym objawia się spłaszczeniem główki w jej tylnej części lub guzami czołowymi. U niemowląt pojawia się też krzywica żeber i słabość mięśni brzucha.


Niedostateczna ilość Witaminy D u dzieci to rozwój krzywicy, u dorosłych – osteoporoza. Oprócz tego objawami niedoboru są przyśpieszone starzenie, bóle kostno-mięśniowe, biegunki, problemy z bezsennością i brakiem apetytu, a także choroby układu krążenia i choroby przyzębia. Niedobór zwiększa też ryzyko zachorowania na cukrzycę, zwiększa ryzyko otyłości, prawdopodobieństwa wystąpienia chorób zapalnych i autoimmunologicznych (jak stwardnienie rozsiane) a nawet ryzyko chorób nowotworowych piersi, prostaty i jelita grubego.

Nigdy nie dopuszczaj do niedoboru Witaminy D!

Jeżeli podejrzewasz u siebie niedobór, koniecznie zrób badanie krwi. Jeżeli niedobór się potwierdzi – lekarz zleci Ci preparaty, które wyrównają braki w organizmie. Nie bierz preparatów na własną rękę - nadmiar witaminy D również może zaszkodzić, choć zdarza się bardzo rzadko. Najlepiej jest po prostu zażywać promieni słonecznych w rozsądnych dawkach – wystarczą codzienne spacery, jazda rowerem czy po prostu przebywanie na dworze. 

rola diety w walce z depresją sezonową - producent Ultraviol

W czasach, kiedy większość czasu spędzamy w pracy, nawet regularny spacer może okazać się trudnością. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy dni są bardzo krótkie, na co dzień mamy znikome szanse na zażycie zalecanej dawki słońca. Wprowadź w tym okresie do swojej diety więcej żywności, zawierającej witaminę D. Jedz ryby takie jak łosoś, dorsz, tuńczyk czy śledź. Do swojej diety wprowadź więcej jaj i sera oraz wątroby zwierzęcej. Przyjmuj regularnie tran. Kupując margarynę czy płatki śniadaniowe, wybieraj te wzbogacone o witaminę D.


Możesz również zaopatrzyć się w specjalną medyczną lampę do fototerapii z serii Fotovita. Jest ona szczególnie popularna w placówkach medycznych, gdzie stosuje się ją do leczenia niedoborów witaminy D i leczenia stanów depresyjnych, jednak w sprzedaży znajdziesz też lampy przeznaczone do domowego użytku. Dzięki takiemu rządzeniu z powodzeniem uzupełnisz niedobory światła słonecznego, jednocześnie poprawisz swój stan zdrowia i samopoczucie. Więcej o lampach do fototerapii przeczytasz, klikając w grafikę poniżej.

 

Już wiesz, że niedobory witaminy D grożą poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Kontroluj więc regularnie jej poziom we krwi i pamiętaj – bez słońca nie ma życia!

lampy na chandrę - Fotovita - producent Ultraviol

Kliknij i przetestuj lampę!

Obszary działania

Stacje cyfrowe
Przetestuj Fotovitę