BT Switch - czyli jak bezpiecznie obsługiwać bakteriobójczą lampę UV-C ze smartfona

« Przejdź do listy artykułów

Skuteczność światła UV-C w zwalczaniu bakterii, wirusów, pleśni i grzybów znana jest w branży medycznej od lat. Praktycznie każdy gabinet powinien być wyposażony w lampę bakteriobójczą, ponieważ dzięki niej można uzyskać 100% redukcji mikroorganizmów. Z praktycznego punktu widzenia możemy przyjąć, że w gabinecie o wysokości od 2,5 do 3 m przy założeniu warunków pokojowych, osiągniemy wystarczający stopień czystości mikrobiologicznej stosując:

  • lampę 15W na pow. do 6 m2
  • lampę 2x15W na pow. do 10 m2
  • lampę 30W na pow. do 12 m2
  • lampę 2x30W na pow. do 18 m2

W zależności od przeznaczenia pomieszczenia (sala chorych, gabinet lekarski, gabinet zabiegowy, sala operacyjna) lampy do dekontaminacji UV włączamy na 2 do 8 godz. Aby uzyskać doraźny efekt dezynfekcji powietrza w pomieszczeniu (np. między dwoma zabiegami) lampy włączamy na 15 do 20 minut.

Należy pamiętać, że UV-C jest niebezpieczne nie tylko dla mikroorganizmów, ale również dla skóry i oczu. Zatem podczas naświetlania gabinetu bezwzględnie nie wolno przebywać w pomieszczeniu.

Jak zatem bezpiecznie włączyć lampę UV? Jest kilka sposobów, które mają swoje zalety i wady:

Wygodę jaką daje aplikacja NBV App do sterowania dezynfekcją UV-C docenią lekarze przyjmujący w swoich prywatnych gabinetach

 
  1. Włącznik na zewnątrz pomieszczenia pozwala na bezpieczne włączenie, ale nie daje kontroli nad czasem pracy lampy,
  2. Pilot zdalnego sterowania RC również pozwoli na włączenie i wyłączenie urządzenia z bezpiecznej odległości, ale nadal nie pomoże nam kontrolować czasu dezynfekcji,
  3. Programator może okazać się lepszym rozwiązaniem pod kątem kontroli czasu, jednak wybór odpowiedniego urządzenia może okazać się trudny, ponieważ oferta programatorów jest bardzo szeroka a ich parametry techniczne mocno zróżnicowane,
  4. Moduł zdalnego sterowania BT Switch obsługiwany przez firmową aplikację Ultraviol NBV App na smartfony w tym zestawieniu okazuje się być najlepszym rozwiązaniem.

 

Dlaczego?

Bezpieczne opóźnienie startu dezynfekcji UV-C wynosi minimum 60 sekund. To czas aby bezwzględnie opuścić pomieszczenie.

Aplikacja NBV App i moduł zdalnego sterowania BT Switch dają możliwość ustawienia bezpiecznej zwłoki czasowej, którą użytkownik wykorzystuje na opuszczenie pomieszczenia (lampę można włączyć również z zewnątrz, ponieważ zasięg Bluetooth wynosi kilka metrów). Ponadto w aplikacji można ustawić żądany czas dezynfekcji i go dowolnie zmieniać na przykład w zależności od pory roku. Latem stosować doraźną dezynfekcję ok. 15 minut, a w okresie jesienno-zimowym kiedy szaleje grypa i inne zarazki, nawet do kilku godzin, aby mieć pewność, że cały gabinet zostanie wystarczająco zdezynfekowany. Aplikacja NBV App pozwala na zatrzymanie naświetlania oraz jego wznowienie a także całkowite wyłączenie. Pauzę w dezynfekcji można wykorzystać jeśli się czegoś zapomni z pomieszczenia. Raz ustawione parametry mogą być stosowane przy każdej kolejnej dezynfekcji - włączone w aplikacji lub za pomocą przycisku sterującego (na urządzeniu albo na module BT Switch do lampy zakupionej wcześniej). 

Kto może skorzystać na zastosowaniu zdalnego sterowania pracą lamp UV-C za pomocą aplikacji NBV App?

Z pewnością funkcjonalność zdalnego sterowania dezynfekcją UV-C za pomocą apki NBV App i modułu BT Switch docenią osoby, dla których liczą się bezpieczne i sprawne rozwiązania a także cenny jest czas. Mowa tutaj o takich grupach zawodowych jak:

  • lekarze,
  • pielęgniarki,
  • położne,
  • salowe,
  • nauczyciele i opiekunowie,
  • pracownicy laboratorium.

Krótką wizualizację sposobu obsługi lamp bakteriobójczych Ultraviol przez aplikację NBV App przedstawia poniższy film.

Film o zdalnym sterowaniu pracą lampy bakteriobójczej NBV BT:

Obszary działania

Stacje cyfrowe
Przetestuj Fotovitę