Jak się używa lampy antydepresyjnej?
« Przejdź do listy artykułówCzym jest SAD (Seasonal Affective Disorder)?
Na wstępie warto wyjaśnić czym właściwie jest ta "jesienna chandra". Otóż w medycynie funkcjonuje angielskie określenie SAD, czyli Seasonal Affective Disorder, które na polski tłumaczy się jako choroba afektywna sezonowa. To właśnie z nią wiele osób ma do czynienia w okresie jesienno-zimowym. Powodem obniżenia nastroju jest znaczący brak światła słonecznego, które u ludzi jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Objawy SAD:
Powodem występowania ww. objawów jest niedostatek światła słonecznego, które ma kluczowy wpływ na funkcjonowanie człowieka (rytm dobowy). Światło słoneczne wnikając przez oczy dociera do mózgu, konkretnie do szyszynki, czyli gruczołu odpowiedzialnego za produkcję melatoniny (tzw. hormon snu). Jesienią i zimą, kiedy ludzka ekspozycja na słońce jest bardzo krótka, szyszynka produkuje o wiele więcej melatoniny niż wiosną czy latem. To właśnie nadmiar melatoniny sprawia, że jesteśmy senni i dodatkowo się nie wysypiamy lub mamy trudności z codziennym wstawaniem, co w konsekwencji prowadzi do rozdrażnienia.
Czy lampy antydepresyjne są skuteczne?
Tak. Sprawdzonym sposobem na ograniczanie skutków niedoboru naturalnego światła słonecznego jest właśnie fototerapia lampami antydepresyjnymi. Poniżej zamieszczone są dwa bardzo ważne pliki, które potwierdzają skuteczność pierwszej i jedynej polskiej lampy antydepresyjnej Fotovita. Są to raport z badań nad fototerapią oraz medyczny certyfikat.
Jak działa lampa do fototerapii?
Lampa przeciwdepresyjna Fotovita generuje białe światło o przyjemnej dla oka barwie i natężeniu pozwalającemu na ograniczenie nadprodukcji melatoniny przez szyszynkę. Światło Fotovity dociera do mózgu przez oczy. Fototerapia medyczną lampą antydepresyjną Fotovita jest całkowicie bezpieczna i można ją stosować w domu bez ograniczeń wiekowych. Parametry światła oraz obudowa lampy zapewniają ochronę przez promieniami UV. Do oczu użytkownika dostaje się tylko czyste, białe światło imitujące światło słoneczne. Warto dodać, że z powodu braku słońca znacznie częściej cierpią kobiety. Dowodów dostarcza literatura oraz badania naukowe nad fototerapią, prowadzone od wielu lat. Ta metoda jest znana na całym świecie, szczególnie w krajach, których położenie geograficzne sprawia, że dociera do nich bardzo mało słońca w ciągu roku (np. regiony takie jak Skandynawia).
Jak korzystać z lampy przeciwdepresyjnej?
Korzystanie z lampy antydepresyjnej jest bardzo proste. Lampę antydepresyjną należy ustawić na stole, biurku, stoliku kawowym lub szafce nocnej w taki sposób, aby po włączeniu światło emitowane przez Fotovitę padało na twarz i docierało do oczu. W trakcie naświetlania można czytać książkę, rozwiązywać krzyżówkę lub po prostu się relaksować patrząc w ekran lampy antydepresyjnej. Odradza się natomiast odwracanie wzroku i kierowanie go na ciemne przedmioty.
Ile czasu powinien trwać seans naświetlania?
W zależności od modelu Fotovity i natężenia, które generuje z danej odległości, w trakcie doby zaleca się:
Fotovita duża FV-10L:
Dla poszczególnych dolegliwości funkcjonują konkretne zalecenia:
Najważniejsze informacje o fototerapii do zapamiętania:
Jeśli masz pytania, możesz się z nami skontaktować:
telefonicznie:
lub mailowo:
Obszary działania
szpitale, przychodnie, gabinety specjalistyczne, laboratoria, gabinety kosmetyczne
Lampy bakteriobójcze przepływowe ASEPTOR
Lampy bakteriobójcze przepływowe NBVE
Lampy bakteriobójcze bezpośredniego działania - NBV
Negatoskopy LED NGP
Negatoskopy NGP HF
Leczenie łuszczycy, bielactwa - Dermalight
Monitory Medyczne EiZO
Lampy zabiegowe - Ordisi
Klawiatury i myszki do dezynfekcji
Źródła światła i promienniki
spożywczy, kosmetyczny, farmaceutyczny
szkoły, przedszkola, hotele, biura, fitness, sklepy
Fotovita, Dermalight, ASEPTOR
Produkty Ultraviol możesz zakupić także w sklepie internetowym producenta